Slovenski rotarijci, med katerimi so zelo aktivni člani Rotary kluba Idrija, uspešno nadaljujejo gibanje, s katerim spodbujajo pitje vode iz steklenk in ne več iz plastenk. V partnerstvu s Hidrio so na dogodku pred jutrišnjim svetovnim dnevom Zemlje, dijakom in profesorjem Gimnazije Jurija Vege Idrija podarili 375 personaliziranih steklenk, z imeni in priimki novih lastnikov.
Sodoben način življenja obremenjuje okolje z onesnaževanjem, tudi z mikroplastiko. V morjih in oceanih se vsako leto znajde več kot osem milijonov ton plastičnih odpadkov. Mikroplastika tako vstopa v prehranjevalno verigo in vpliva na zdravje ljudi in drugih živih bitij. Delce mikroplastike zaužijemo tudi s pitjem iz plastenk. Slovenski rotarijci so si na pobudo dr. Iztoka Seljaka, direktorja Hidrie Holding in nekdanjega guvernerja Rotary Slovenija, zadali cilj, da Slovenija do leta 2025 postane prva država na svetu brez uporabe plastenk za vodo in druge pijače. Z mislijo na ta cilj so v zadnjih dveh letih donirali in prodali že preko 24.000 steklenk.
Janez Podobnik, član Rotary kluba Idrija in nekdanji minister za okolje, poudarja: »Od vsega začetka delujemo z zgledom, predvsem v partnerstvu s podjetji. Našemu gibanju se je aktivno pridružilo že več kot štirideset slovenskih podjetij, med prvimi korporacija Hidria. Sodelujemo tudi z nekaterimi ministrstvi in občinami. Posebej veseli smo sodelovanja s slovenskimi srednjimi šolami. V Gimnaziji Jurija Vege Idrija smo našli naklonjenost do zdravega načina življenja dijakov in dijakinj in tudi celotnega profesorskega zbora, zato smo se z veseljem odločili za donacijo steklenk.«
»V Hidrii, ki je osredotočena na razvoj in proizvodnjo trajnostnih avtomobilskih in industrijskih tehnologij, usmerjenih v popolno dekarbonizacijo planeta, že vse od začetka podpiramo gibanje za deplastifikacijo Slovenije. S spremembami smo začeli pri sebi in steklenke najprej podarili okoli dva tisoč zaposlenim v Hidrii. Na ta način smo zmanjšali količino plastičnih odpadkov za okoli 500.000 plastenk letno, hkrati pa prihranili sredstva, ki smo jih prej namenjali nakupu pijač. Veseli me, da prizadevanja za čisto in zdravo okolje ob letošnjem dnevu Zemlje nadaljujemo v sodelovanju z Gimnazijo Jurija Vege Idrija,« dodaja dr. Iztok Seljak.
Karmen Vidmar, ravnateljica Gimnazije Jurija Vege Idrija poudarja: »Tedensko so naši dijaki pri malici prevzeli v povprečju do tisoč kosov pijače v plastenkah ali tetrapakih. To pomeni tono okolju škodljive odpadne embalaže samo na račun pijače. Ponosni smo, da so nas na to problematiko opozorili prav naši dijaki preko Dijaške skupnosti. S podarjenimi stekleničkami, označenimi z imeni in priimki dijakov, vsakemu dijaku omogočamo, da si v šolo prinese svojo pijačo, ali pa si v šoli natoči čaj ali vodo. Hvaležni smo Hidrii in Rotary klubu Idrija, da sta z donacijo stekleničk pomagala dijakom pri njihovem prizadevanju za boljši jutri, v šoli pa smo s tem naredili ključen korak k bolj trajnostnemu razmišljanju in zmanjševanju odpadne embalaže. Upamo, da bomo s podobnimi akcijami v boju proti podnebnim spremembam navdihovali nove generacije dijakov!«
Dijaki idrijske gimnazije so po današnji prireditvi za lepše in bolj zdravo okolje poskrbeli še s čistilno akcijo v okolici gimnazije, uredili so zeliščno gredico, postavili kompostnik in spekli eko palačinke.
Gibanje, namenjeno opuščanju pitja vode in drugih pijač iz plastenk, ima poleg okoljske in zdravstvene tudi humanitarno dimenzijo. »Od vsake steklenke je evro namenjen okoljskim in zdravstvenim namenom. Tako smo na ravni države podprli delovanje Slovenskega združenja za limfom in levkemijo,« dodaja Janez Podobnik. »Stara modrost nas uči, da je ključno storiti prvi korak. To še posebej velja pri spremembah naših navad, tako potrošniških kot prehranskih. Zato vabimo vse, da pri pitju vode ne uporabljamo več plastenk. Vemo, ne bo enostavno. Toda začenjamo nekaj dobrega. In kamor je vredno iti, tja ne vodi nobena bližnjica.«