V Helsinkih na Finskem je med 6. in 8. februarjem potekal uvodni sestanek evropskega konzorcija razvojnega projekta VOLTCAR. V njem bo Hidria Lamtec s svojimi rotorji ter statorji izdelani s pomočjo naprednih tehnologij spajanja ter tankoslojnega štancanja predstavljala temeljni gradnik prototipa povsem novega tipa električnega motorja.
Cilj partnerjev konzorcija VOLTCAR je, da odgovorijo na ta izziv z razvojem povsem novega tipa elektromotorja za vozila prihodnosti na osnovi t.i. visokohitrostne sinhrone reluktančne tehnologije z zmanjšano količino trajnih magnetov ter predvsem zasnovo, ki bo omogočala drastično zmanjšanje uporabe redkih zemelj kot temeljnega gradnika komponent elektromotorjev. Izziv, ki so si ga partnerji skupaj s Hidrio zadali je tako izjemno zahteven, saj si je razvojna skupina kot izhodišče za primerjavo karakteristik novega motorja izbrala performanse motorja elektropogona enega izmed najbolje prodajanih modelov električnih avtomobilov na svetu, ameriškega proizvajalca Tesla.
Da bi to dosegli, bodo partnerji v zasnovi novega elektromotorja uporabili povsem novo, patentirano zasnovo rotorja. Razvoj komponent elektromotorja, ki bo predvidoma izdelan v dveh močnostnih izvedenkah, t.j. v 50kW ter 120kw različici, bodo poleg Hidrie vodili eminentni partnerji konzorcija kot so Danfoss, Borg Warner, Bosch ter Siemens.
Projekt VOLTCAR ima močno slovensko zastopstvo, saj v njem poleg Hidrie v pomembnih vlogah sodelujeta tudi družba Kolektor ter Univerza v Ljubljani. Na tem mestu pa naj še omenimo, da so bili slovenski prijavitelji v razpisu, ki je poleg projekta VOLTCAR izbral še tri projekte nadpovprečno uspešni. Namreč, vsaj trije od izbranih samo štirih vrhunskih raziskovalnih projektov imajo vsaj enega slovenskega partnerja, kar v izjemni vseevropski konkurenci in visokem številu prijav za slovensko avtomobilsko industrijo predstavlja res izjemen uspeh.
Avtor: Rok Podobnik