V Hidrii na Jesenicah so nas obiskali prav posebni gostje. Znanstveniki in strokovnjaki z Inštituta Jožefa Stefana in podjetja S2P so skupaj z našimi sodelavci testirali delovanje eksoskeleta v praksi. O tem je medijska hiša Euronews posnela tudi poseben prispevek, ki bo predvajan v kar 430 milijonov gospodinjstev v 130 državah.
Izraz eksoskelet je trenutno prevladujoča beseda, ki opisuje nosljive sisteme, ki zagotavljajo določeno fizično interakcijo z osebo, ki jo nosi. Posebna elektronska naprava, v kateri človek izgleda kot napol robot lahko fizično spodbudi ali namerno omeji določene gibe oz. olajša dvigovanje težkih predmetov.
Pri nas se z raziskavami, testiranji in prototipno izdelavo tovrstnih naprav ukvarja Inštitut Jožefa Stefana. Ta je vključen tudi v mednarodni projekt SPEXOR, namenjen proučevanju, raziskovanju in razvijanju eksoskeleta za trup z namenom preventive in rehabilitacije oseb z bolečino v spodnjem delu hrbta.
Gre za sodoben in inovativen pristop k varovanju zdravja zaposlenih, saj so lahko eksoskeleti nova tehnološka rešitev za pomoč delavcem pri fizičnih delih. Znanstveniki in testiranja namreč obljubljajo preprečevanje kostno-mišičnih obolenj, ki so povezana z ročnim premeščanjem bremen, ponavljajočimi se gibi, zvijanjem, prepogibanjem in utrujajočimi pozicijami telesa.
Zanimivo in poučno testiranje je zabeležila tudi mednarodna medijska hiša Euronews. Poleg prikaza dosežkov projekta in prototipov razvitih rešitev, je posnela tudi izjave raziskovalcev, zdravnika in primere delovnih aktivnosti, ki vključujejo vzdrževane predklonjene položaje ter dvigovanje in prestavljanje bremen. Prispevek bo v kratkem na ogled na njihovi spletni strani in ostalih medijih, predvajan pa bo v kar 430 milijonov gospodinjstev v 130 državah.