Hidria je od oktobra partner in koordinator projekta EDISON WINCI, ki deluje v okviru javnega razpisa Demo Piloti II 2018. Gre za projekt razvoja infrastrukture, kompetenc in gradnikov poslovnih modelov logističnih sistemov električnih vozil z brezkontaktnim polnjenjem. Hidria bo v njem razvila nove tehnologije spajanja lamel, potrebnih za izdelavo modernih pogonskih elektromotorjev.
Partnerji konzorcija EDISON WINCI, ki ga koordinira naša korporacija, so še družbe Abelium, GoOpti, Iskra, Pošta Slovenije in Sunesis ter razvojni center NELA. V Sloveniji želimo kot prvi razviti in v realnem okolju validirati manjkajoče ključne gradnike celovitega podpornega okolja, ki bodo omogočali enostavno brezkontaktno polnjenje električnih vozil in s tem podpirali razvoj inovativnih poslovnih modelov delitvene ekonomije med uporabniki in ponudniki energije, infrastrukture, komponent, storitev, vozil, idr. Hidria v projektu nastopa kot nosilec razvoja elektromotornih komponent, ki so združljivi z električnimi pogoni in primerni za indukcijsko in konvencionalno polnjena električna vozila.
Poglavitni cilj naše korporacije je razvoj nove tehnologije, primerne za serijsko izdelavo jeder elektromotorja. Razvili bomo povsem novo orodje za izdelavo jeder na štancni liniji s prešo, kjer bomo integrirali proces spajanja oz. »lepljenja« lamel v jedro brez kratkostičnih točk. Za nas projekt pomeni velik izziv za pridobitev novih prebojnih tehnoloških znanj, potrebnih za izdelavo modernih pogonskih elektromotorjev, ki bodo kompatibilni z novimi tehnologijami polnjenja.
Projekt EDISON WINCI namreč naslavlja celovit pristop k doseganju okolijskih ciljev preko razvoja novih, zelenih tehnologij v mobilnosti, kjer eno ključnih vlog v avtomobilski industriji s svojimi inovativnimi izdelki in rešitvami igra tudi Hidria. Različne oblike transporta namreč prispevajo k okvirno kar 30 odstotkom celotnih emisij CO2. V večjih urbanih mestih pa je promet skoraj v celoti vir škodljivih emisij prašnih delcev in NOx.
Razvoj inovativnih rešitev, kot so čistejša vozila, poleg sprememb vedenja uporabnikov, zahteva tudi spremembe vedenja ponudnikov novih čistejših rešitev oz. poslovnih modelov. Za dosego teh prebojev so potrebni tudi celoviti pristopi in razvoj rešitev, ki bodo uporabnikom omogočali enostaven prehod k novim tehnologijam ob večjem udobju in boljši uporabniški izkušnji. Pri tem pa morajo spodbujati tudi k širjenju in vnovični uporabi zelene mobilnosti.
Projekt kot eno ključnih poti za preboj v trajno zeleno mobilnost naslavlja tehnologijo brezžičnega polnjenja. Ta temelji na ustvarjanju magnetnega polja in posledično električnega toka med oddajnimi tuljavami v vozišču oz. vozni podlagi ter sprejemnimi tuljavami v vozilu. EDISON WINCI tako razvija rešitve, ki bodo s pomočjo brezkontaktnega polnjenja omogočala zmanjšanje količine potrebnih baterij ter s tem zmanjšanje teže in cene vozila, bistveno daljše dosege električnih vozil, enostavno polnjenje, zmanjšanje negativnega okolijskega vpliva proizvodnje in razgradnje baterij in enostavno zaračunavanje stroškov porabljene električne energije. S tem bodo električna vozila postala privlačnejša, njihova uporaba pa bo omogočala več udobja v primerjavi s klasičnimi vozili.
Projekt bo trajal do maja leta 2022. Njegova skupna vrednost znaša 8.114.325,80 EUR in je sofinancirana v višini 3.131.129,07 EUR s strani Republike Slovenije in Evropskega sklada za regionalni razvoj. Od tega bo naša korporacija prejela več kot milijon evrov nepovratnih sredstev.
Brezstična polnilna postaja | Eddison Winci - YouTube