V Hidrii za industrijske potrebe porabimo kar precej vode, tudi pitne. Da bi porabo tega dragocenega vira življenja kar se da zmanjšali, smo pristopili k mednarodnem projektu LIFE HIDAQUA. V Tehnološkem parku v Kopru bomo tako pomembno zmanjšali odvisnost od vodovoda, povečali samooskrbo in pripomogli k reševanju problematike pomanjkanja vode v slovenski Istri.
Posledice podnebnih sprememb niso več samo nekaj kar vidimo le v medijih, z njihovimi konkretnimi posledicami se moramo vedno bolj soočati tudi v podjetjih. Ena izmed ključnih težav je soočanje s pomanjkanjem vode za uporabo v industrijskih procesih. Slovenska Obala, kjer deluje tudi naša korporacija se bo v prihodnjih letih zaradi vedno daljših sušnih obdobij soočila z vprašanjem učinkovite izrabe vode ne samo za pitno, temveč tudi za industrijsko uporabo, saj regija ostaja pomembno industrijsko območje.
Hidria je vprašanje uporabe vode za potrebe poslovnih enot Hidria Alutec ter Hidria Mototec na lokaciji Tehnološkega parka v Kopru naslovila z evropskim projektom LIFE HIDAQUA. V projektu smo se odločili za celostni pristop k problematiki, saj skupaj s projektnimi partnerji iščemo rešitve za pomanjkanje pitne vode, slabšanje ekološkega in kemijskega stanja naravnih vodnih teles zaradi emisij onesnaževanja z odpadno vodo in obremenjevanje okolja z odpadki iz procesov čiščenja vode. S posledicami naštetih okolijskih problemov smo se na lokaciji Koper v preteklosti že soočili. Tako smo bili denimo priča izpadu proizvodnje zaradi pomanjkanja vode ter slabši konkurenčnosti zaradi visokega vodnega in ogljičnega odtisa proizvodov.
Glavni cilj projekta je zato razvoj trajnostnega pristopa za ravnanje z vodo v industriji, ki ga bomo aplicirali na dveh pilotskih industrijskih primerih: na primeru pilotskih industrijskih procesov tlačnega litja aluminija ter varjenja okvirjev za motocikle. Kot konkretni cilj projekta smo si zastavili postavitev decentraliziranega sistema ravnanja z odpadno vodo z izgradnjo prototipne demonstracijske naprave. Obenem Hidria s projektom LIFE HIDAQUA na lokaciji Koper želi spodbujati rabo alternativnih vodnih virov kot sta somornica in deževnica.
Želimo, da bi ta trajnostni koncept ravnanja z vodo, ki ga bomo razvili za našo interno uporabo, uspešno prenesli v širše lokalno ter regijsko okolje preko aktivnosti mreženja na lokalnem in vseevropskem nivoju. Opažamo namreč, da ima problematika pomanjkanja vode na slovenski Obali v zadnjih letih vedno večji odmev ne samo pri uradnih institucijah temveč tudi v splošni javnosti. Zato smo v projekt LIFE HIDAQUA vključili aktivno mrežo javnih ter zasebnih zainteresiranih deležnikov, ki jih bomo nagovarjali ter vključevali tekom trajanja projekta.
Projekt LIFE HIDAQUA hkrati naslavlja širšo mednarodno problematiko uporabe vode v industrijskih urbanih regijah v Sredozemlju, zato mednarodno dimenzijo projektu daje tudi vključenost partnerjev iz Španije, veliko pozornost pa bomo posvetili tudi čezmejnemu osveščanju o problematiki, kjer nameravamo vključiti tako sogovornike iz Furlanije Julijske Krajine kot tudi hrvaške Istre.
Štiriletni projekt je vreden 2,5 milijona EUR in je sofinanciran iz evropskega okolijskega mehanizma LIFE ter s strani Ministrstva za okolje in prostor Vlade RS. Hidria je v njem združila moči s tremi partnerji iz Slovenije (poleg koordinatorja Zavoda za gradbeništvo v njem sodelujeta Inštitut Jožef Stefan ter Geologija Idrija) ter dvema partnerjema iz Španije (Inštitut EURECAT ter podjetje Hidroquimia).
V okviru projekta Life Hidaqua objavljamo javno naročilo za izdelavo pilotne naprave na ključ. Več o javnem naročilu najdete v pripeti datoteki (.pdf).