Na letni regijski podelitvi nagrad Severno Primorske gospodarske zbornice za najboljše inovacije, je Hidria znova posegla po najvišjih mestih. Zlato priznanje in uvrstitev na tekmovanje na nacionalni ravni ter srebrno in bronasto priznanje predstavljajo letošnji »izplen« naših inovatorjev.
Zlato priznanje in s tem možnost, da s svojo inovacijo tekmujejo na GZS-jevem izboru najboljših inovacij v državi so prejeli inovatorji Jaka Kleč, Tomaž Munih, Jernej Rejc, Matej Ivančič, Jani Čebokli, Tilen Rakušček, Klemen Dobravec, Rok Bizjak, Andraž Gregorčič, Aleš Kranjc in Bogdana Leban iz Hidrie Dieseltec za Rele za hladen zagon oz. 200 amperski elektronski rele. Ta je namenjen za nadzor in kontrolo grelnika zraka v motorjih z notranjim izgorevanjem emisijskega standarda EURO 6. Glavni dejavniki za razvoj novega releja za hladen zagon pa so zastarelost in velik odstotek reklamacij obstoječih rešitev, doseg ROHS2 norme in razvoj izdelka v skladu z zahtevami funkcionalne varnosti po standardu ISO 26262. Naš rele tako s podvajanjem zaščitnih funkcij (kot je npr. meritev toka) dosega zahtevan nivo funkcionalne varnosti, podobno kot v letalski industriji.
Srebrno priznanje sta si z inovacijo Sistem za hlajenje centrifugalnega ventilatorja prislužila inovatorja Matej Milavec in Stanislav Pivk iz Hidrie Movent. Inovacija na inovativen način rešuje problematiko pregrevanja motorjev ventilatorjev oziroma njihove elektronike, kar lahko vodi k odpovedi ventilatorja. Hidria je razvila izjemno preprost in inovativen sistem hlajenja industrijskih centrifugalnih ventilatorjev. V primerjavi s konkurenčnimi rešitvami, ki temeljijo na intergaciji dodatnega ventilatorja ali mešala, naša rešitev temelji na dodanem spojlerju, ki je kombiniran z novim, votlim multifunkcijskim nosilcem. Rešitev z uporabo preprostega principa tlačne razlike omogoča izjemno učinkovito hlajenje motorja ventilatorja, kar mu omogoča, da deluje ob 20% višji izhodni moči ali v za 10°C višjem ambientu.
Hidria Movent pa je letos pobrala tudi bronasto priznanje za inovativno Strojno vstavljanje navitja v statorski paket. Nagrado sta prejela Silvester Mavri in Dejan Mohorič. Hidria Movent je namreč pri maloserijskih proizvodih statorje izdelovala predvsem po postopku ročnega vstavljanja tuljav navitja v izolirane statorske pakete. Inovatorja pa sta razvila dva namenska stroja, ki omogočata neposredno strojno navijanje tuljave v statorski paket. Z novo tehnologijo smo zdaj sposobni izdelovati bistveno kompaktnejše tuljave na statorju, kar je občutno izboljšalo same karakteristike motorja. S samim prehodom je bil močno skrajšan tudi čas izdelave in zmanjšana poraba materiala na izdelek, ob istočasnem zmanjšanju vpliva človeškega faktorja na proizvodni proces.