Naši inovatorji so se na nedavni podelitvi regijskih priznanj za najboljše primorske inovacije znova uvrstili med elito. Osvojili smo dve zlati priznanji in eno srebrno. Zlati nagrajenci se bodo 12. oktobra potegovali za najvišje nagrade na nacionalni ravni.
Prvo zlato priznanje za inovacijo Izolacijski ojačevalnik za pretvorbo signala senzorja tlaka – ISOAMP je prejela inovacijska ekipa naše poslovne enote (PE) Hidria Advancetec. Razvila je poseben izolacijski ojačevalnik, ki omogoča uporabo večkrat nagrajenega sistema za hladen zagon dizelskega motorja s senzorjem tlaka PSG Optymus pri praktično vseh motorjih z notranjim izgorevanjem. Pri tem je ekipa sledila zahtevam proizvajalcev velikih ladijskih motorjev, ki zahtevajo galvansko ločitev senzorja od motorja in obenem tokovni izhodni signal (4-20mA). ISOAMP je analogno vezje, ki z veliko natančnostjo in pod vsemi obratovalnimi pogoji pretvori napetostni izhodni signal PSG v tokovni izhodni signal ter poskrbi tudi za galvansko ločitev teh signalov. ISOAMP je vgrajen v robustno, popolnoma vodotesno ohišje, ki zagotavlja zelo dolgo življenjsko dobo v zahtevnih pogojih delovanja.
Sedem, z zlatim priznanjem nagrajenih regionalnih inovacij, med katere spadajo tudi dve Hidriini, se je uvrstilo v tekmovanje za najvišje nagrade na nacionalni ravni. Te bodo podeljene na Dnevu inovativnosti, 12. oktobra.
Drugo zlato priznanje pa je osvojila ekipa PE Hidria Movent. Naši vrhunski inovatorji so razvili Elektronsko komutirani ventilator EC R18 – BIG-R, s katerim naša korporacija pomembno prispeva k zmanjševanju globalnega segrevanja. V primerjavi s konkurenčnimi ventilatorji, Hidriin dosega do 20% boljšo energetsko učinkovitost in v življenjski dobi prispeva do 5000 kg manj emisij CO2. EC R18 ventilator se ponaša z modularno zasnovo inverterja in programabilnim uporabniškim vmesnikom - patentirano termično bariero, ki omogoča delovanje ventilatorja do ekstremnih temperatur. Pri tem omogoča diagnostiko delovanja in preventivno vzdrževanje ter brezžično NFC komunikacijo, s čimer je zagotovljena polna povezljivost ventilatorja s sodobnimi in Industrija 4.0 skladnimi napravami.
Letos je podelitev prvič združila najboljše inovatorje treh primorskih zbornic; Primorske gospodarske zbornice, Regionalne zbornice Postojna ter Severno Primorske gospodarske zbornice. S tem organizatorji želijo povezati širšo primorsko regijo, inovatorjem in inovativnosti pa izkazati še dodatno pozornost in pomen.
Naše korporacija je osvojila tudi srebrno priznanje. Za inovacijo Tehnologija avtomatizirane proizvodnje radarskih logotipnih pokrovov za znamko VOLVO ga je prejela ekipa inovatorjev iz Hidriinega Kompetenčnega centra Industrijska avtomatizacija. Za podjetje Hella Saturnus Slovenija so razvili tako v slovenskem kot tudi evropskem merilu unikatno avtomatizirano robotsko celico, ki skupaj z brizgalnim strojem tvori inovativno tehnologijo avtomatizirane proizvodnje radarskih logotipnih pokrovov – radomov. Uporabljajo jih vozila znanega avtomobilskega proizvajalca VOLVO. Robotska celica je skupaj z brizgalnim strojem namenjena popolnoma avtomatizirani izdelavi, kontroli in pakiranju različnih tipov pokrova radarja, to je elektronskega sistema za merjenje varnostne razdalje. Ključne inovativne rešitve v tehnologiji pa se skrivajo v robotski celici. To so avtomatsko pobiranje folij iz blistrov, krivljenje folij na ustrezno obliko pred vstavljanjem v orodje, vstavljanje folij v orodje in pobiranje brizganih izdelkov iz orodja brizgalnega stroja, kontrola izdelkov ter končno pakiranje izdelkov v blistre.