Na ljubljanski strojni fakulteti smo s partnerji odprli laboratorij za 3D-tiskanje kovin, ki predstavlja enega najnovejših in najbolj inovativnih modelov poslovnega povezovanja slovenske znanosti in industrije v zadnjih letih. Pomemben prispevek pri tem je igrala tudi naša korporacija.
Središče laboratorija je pol milijona evrov vreden 3D-tiskalnik, ki omogoča tiskanje prototipov ali delov orodij ter razvoj tehnološko zahtevnih kosov iz različnih kovinskih materialov; od nerjavečega in orodnega jekla do aluminija in nikljevih zlitin.
Danes se tehnologija 3D-tiskanja vedno bolj uveljavlja v različnih industrijah, od avtomobilske, do energetike in medicine. Postopek omogoča hitro in natančno prototipizacijo izdelkov zahtevnih oblik ter hitro izdelavo testnih serij izdelkov za različno uporabo; od delov livarskih in obdelovalnih orodij do tehnološko zahtevnih kosov iz različnih kovinskih materialov.
Investicija v nakup 3D tiskalnika je pilotni primer praktičnega sodelovanja med industrijo ter znanostjo. Študentje Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani bodo z njim dobili priložnost spoznavati nove tehnologije v praksi in ne samo v svetu virtualnih modelov. Hkrati pa bo investicija omogočila izvajanje študijskih ter analitičnih projektov za naročnike iz industrije.
Idejo o ustanovitvi laboratorija za 3-D tisk ter izvedbo investicije je podalo inovacijsko partnerstvo slovenskega avtomobilskega grozda SRIP ACS+, ki je prepričalo Fakulteto za strojništvo ter družbo Razvojni center SiEVA o prepotrebnem povezovanju v tej smeri. Poleg Fakultete za strojništvo ter družbe SiEVA so se v projekt vključili tudi ostali partnerji.
Med pomembnejšimi je tudi Hidria, saj se v naši korporaciji zavedamo, da je potrebno tesno slediti trendom in razvoju na temu področju. Obenem pa vedno iskati možnosti kako novosti vpeljati v naše lastne tehnološke in poslovne procese.